top of page

(для перегляду фотозвітів натисніть на фото)

Конкурс чарівності та талантів «Пані Весна» - rонкурс чарівності і талантів

14.03.2019

Симфония , созвучие соцветий
Сегодня и в любые времена.
Не увядая в грохоте столетий
Цветок над миром – женщина Весна!

    Кожен з нас відчув, як щось змінилося у природі та настрої. А все дуже просто! Прийшла весна, пора, яка дарує нам багато сонця, тепла, радості та кохання. Пора, яка дарує нам одне з найкращих свят - Міжнародний жіночий день. 
    Цього року Кальміуська районна рада Профспілки разом із Будинком дитячої творчості це свято провели у вигляді конкурсу чарівності та талантів «Пані Весна». 11 педагогів закладів освіти «змагалися» за титул «Пані Весна». Колеги, батьки, вихованці з хвилюванням дивилися за їх виступами, висловлюючи свій захват оплесками.

    Кожна жінка, дівчина намагається бути привабливою, йти в ногу з модою, бути сучасною, стильною. А любов до краси – це смак. У тому , що всі учасниці мають прекрасний смак підтвердив конкурс-дефіле «Діловий стиль». У другому конкурсі –самопрезентації «Це я» конкурсантки протягом однієї хвилини емоційно та цікаво розказували про себе. Творчий конкурс радував глядачів прекрасним вокалом, хореографією, дивами декоративно-ужиткового мистецтва та кулінарії. 
   І який же конкурс краси може обійтись без урочистого виходу учасниць у вечірніх вбраннях. Дівчата зачарували всіх вечірніми образами. Переможницею конкурсу стала Серкутан Марина, учитель української мови та літератури ЗОШ№34.

    Свято вийшло добрим, красивим, радісним завдяки серйозній підготовці учасниць та їх груп підтримки. А я маю надію, що цей конкурс започаткував нову добру традицію і став ще однією яскравою сторінкою в житті працівників освіти Кальміуського району. 

   

    Голова Кальміуської районної м.Маріуполя організації Профспілки працівників освіти і науки України Шмарова Жанна

55 річниця Кальміуської районної організації профспілки працівників освіти міста Маріуполя

01.11.2018

На святі на честь ювілею членів профспілки привітали Народний депутат України Сергій Матвієнков та голова районної ради Профспілки Шмарова Жанна

      Кальміуська районна рада Профспілки, її лідери   на всіх  етапах профспілкового руху займали  активну позицію в рішенні задач, які ставив час.  Протягом всієї історії існування організації її очолювали принципові, чесні, відповідальні, голови, які вміли працювати з людьми:

- Олег Степанович Клещев
- Анатолій Олексійович Черняков
- Тетяна Миколаївна Моісейкина
- Неля Трохимівна Пак
- Лариса Василівна Верещак.

   11 років  профспілкову організацію очолював Анатолій Олексійович Черняков.  Ним було ініційовано проведення спартакіад, створення табору праці та відпочинку для старшокласників, почато рух наставників.                                                                                                                      

    Непростий час випав на період роботи головою районної ради профспілки Моісейкіної Тетяни Миколаївни.   

     До важливих досягнень галузевої профспілки цього часу треба віднести закріплення соціальних гарантій: визначення посадових окладів педпрацівникам, надання щорічної премії, виплата щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу, перегляд оплати праці працівників дошкільних закладів.
      Неля Трохимівна Пак була лідером районної організації профспілки з 1996 по 1999 рік. Завдяки ініціативі  профспілки був реконструйований гуртожиток під квартири педагогам. 21 учительська родина отримала житло. Виконані вимоги, які вискнули колективи: ліквідовано заборгованість по зарплаті, встановлено оплату за класне керівництво, перевірку зошитів, тощо.

    Ольга Іванівна Пономаренко – бухгалтер районної організації Профспілки, 42 роки трудового стажу на одному місці. ЇЇ чутливість, порядність  і  доброта  завжди створювали атмосферу відкритості и доброзичливості   в Раді.
   У  зв»язку з ювілеєм профспілкової організації за співпрацю та продуктивне соціальне партнерство, позитивні результати в роботі щодо захисту соціально-економічних прав та професійних інтересів працівників освіти були нагороджені грамотами голови профспілкових комітетів та керівники закладів Кальміуського району.

     Хвилюючими були хвилини для молодих працівників, які в цьому ювілейному  році вступили  до галузевої профспілки. Їм на пам»ять були подаровані книги про історію розвитку освітніх закладів району. 

      Головним подарунком освітянам були художні номери творчих колективів Кальміуського будинку дитячої творчості.

     Районна рада профспілки висловлює надію, що не тільки краще та комфортніше стане місто у моря –Маріуполь-, але і наші освітяни отримають достойну підтримку влади та з повною віддачею будуть працювати  на благо нашого міста та України. Адже щасливого та успішного учня може виховати лише щасливий педагог.

Голова Кальміуської РОП м.Маріуполя Ж.Шмарова

Перемога у конкурсі «Краща книга року -2018»

04.09.2018

У місті Маріуполі пройшов дев’ятий  фестиваль «Книга та преса Маріуполя», головною подією якого стало нагородження призерів конкурсу «Краща книга року -2018». Цей літературний конкурс дає можливість маріупольським авторам продемонструвати суспільству свої твори та відчути престижність літературної праці. У цьому році в ньому брали участь 46 авторів індивідуальних книг та 127 авторів представили свої твори в колективних збірниках.

    У номінації «Наукова книга. Шкільна педагогіка» диплом переможця отримали Шмарова Жанна Миколаївна, голова Кальміуської районної міста Маріуполя організації Профспілки працівників освіти і науки України, та члени робочої групи Полторацька Валентина Миколаївна, Морокко Алла Федорівна та Цунікова Ірина Олександрівна за книгу «Педагогический олимп. Золотые страницы образования Кальмиусского района».

    Видання присвячене  вчителям та керівникам навчальних закладів Іллічівського району. До нього увійшли біографічні данні,фото, статті, інформації про життя та долі перших керівників. Це книга про тих, хто створював високі стандарти освіти міста.

    Перший фестиваль «Книга та преса Маріуполя», у рамках якого проходить конкурс «Краща книга року», відбувся у травні 2008 року. З 2009 року у конкурсі беруть участь праці вчених, викладачів  маріупольських університетів.

Як атестувати та оплачувати працю педагогів, які викладають кілька предметів

20.03.2018

З ЯКОГО ПРЕДМЕТА АТЕСТУВАТИСЯ?
   Відповідно до п. 3.25 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 6.10.2010 № 930, вчителі, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю.

   У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження. Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з предметів інваріантної складової змісту загальної середньої освіти.

    Інваріантна складова змісту загальної середньої освіти – це та складова, яка сформована на державному рівні та є спільною для всіх загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності.

ЯК ПІДВИЩУВАТИ КВАЛІФІКАЦІЮ?
   Міністерством освіти і науки України у листі від 26.01.2011 №1/9-44 наголошено, що органи управління освітою спільно з інститутами післядипломної педагогічної освіти повинні планувати курси підвищення кваліфікації вчителів, які викладають два і більше навчальних предметів, застосовуючи очно-дистанційні, дистанційні, варіативні та інші форми навчання, які б органічно взаємоузгоджувалися з процедурою атестації педагогічних працівників.

 

ЯК МАЮТЬ ОПЛАЧУВАТИ?
   Згідно з п. 6.1 Типового положення про атестацію, нарахування заробітної плати відповідно до присвоєної за результатами атестації кваліфікаційної категорії здійснюється з дня прийняття рішення атестаційною комісією.

   Тож вчителям, які підвищили кваліфікацію з предметів інваріантної складової змістузагальної середньої освіти, присвоєна атестаційною комісією кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження.

ЧИ ПОТРІБНО ПРОХОДИТИ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ З ПРЕДМЕТІВ ВАРІАТИВНОЇ СКЛАДОВОЇ?
   Щодо предметів варіативної складової, то Типовим положенням про атестацію не передбачено вимоги щодо обов’язковості проходження вчителями, які ведуть ці предмети, підвищення кваліфікації. У цьому випадку кваліфікаційна категорія поширюється на педагогічне навантаження варіативної складової, незалежно від підвищення кваліфікації.

Працюєш за комп’ютером — маєш право на додаткову відпустку!

13.03.2018

Згідно зі ст. 8 Закону про відпустки, щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я (додаток 2 до Постанови № 1290).

   У листі від 11.08.2014 р. № 348/13/116-14 Мінсоцполітики зазначає, що працівникам надається право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 к. дн. згідно з поз. 58 розділу XXII Списку, затвердженого постановою КМУ від 17.11.1997 р. № 1290: «Працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах». (лист Мінсоцполітики датований ще 2014 роком, оприлюднений він лише тепер). Ця позиція не конкретизує, хто саме працює на комп’ютері, а отже, за нею право на щорічну додаткову відпустку отримує чи не весь офісний персонал. Конкретна тривалість встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. Тобто 4 дні — це максимальна тривалість такої додаткової відпустки. Але вона не обов’язково має бути саме такою, може бути і меншою.  цьому листі вказано, що щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток. Зазначимо, що така позиція не є новою і озвучувалася Мінсоцполітики і раніше (наприклад у листі від 24.12.2013 р. № 152/13/82-13).

   У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад. Тобто 4 дні — це максимальна тривалість такої відпустки у розрахунку за рік. Але якщо працівник не постійно працює за комп’ютером, то надаватиметься така відпустка за рік пропорційно (4 дні треба поділити на кількість робочих днів в році згідно із графіком роботи працівника, і помножити на кількість днів, у яких він більше половини дня пропрацював за комп’ютером). Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.

    Максимальна тривалість щорічної основної та щорічних додаткових відпусток, до яких належить і відпустка за роботу на комп’ютері (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки) законодавчо обмежена:

  • у загальному випадку вона становить не більше 59 календарних днів,

  • для працівників, зайнятих на підземних та гірських роботах, — не більше 69 календарних днів (ч. 3 ст. 10 Закону про відпустки).

Тож при наданні щорічних та додаткових відпусток слід враховувати ці граничні розміри, щоб загальна кількість днів відпустки за певний рік не перевищувала встановлений ліміт.

Нова редакція Положення про організацію роботи з охорони праці в закладах освіти

12.03.2018

Наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 № 1669 викладено у новій редакції Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти.

  Це Положення визначає єдину систему організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу (учнів, студентів, курсантів, слухачів, аспірантів та працівників закладів освіти), а також обов’язки керівників та посадових осіб щодо забезпечення безпечних та нешкідливих умов навчання, утримання і праці, запобігання травматизму.

   Навчання та перевірка знань з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності учнів, студентів, курсантів, слухачів, аспірантів та працівників закладів освіти проводяться відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (наказ Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15) та Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 18 квітня 2006 року № 304).

Про оплату праці працівників закладів освіти, яким дозволено вести викладацьку роботу

12.03.2018

Зокрема, умови оплати праці працівників закладів освіти регулюються Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 (далі - Інструкція № 102), та застосовуються в частині, що не суперечить умовам оплати праці, визначених наказом Міністерства освіти і науки України 26.09.2005 № 557 “Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ”.   Відповідно до умов пункту 91 Інструкції №102 інші працівники закладів освіти, які не віднесені до посад педагогічних працівників, можуть вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями у цьому ж закладі освіти, але в середньому не більше 2 годин (12 годин на тиждень,  480годин  на рік), якщо вони по  основнійроботі  отримують  повнийпосадовий оклад (ставку). У випадках, коли вищезгадані працівники отримують по основній посаді 0,5 посадового окладу (ставки), їм дозволяється вести викладацьку роботу в середньому не більше 3  годин на день (18 годин на тиждень, 720 годин на рік), а при виконанні цієї роботи в 1-4 класах - до 20 годин на тиждень. Названим  працівникам за норму годин, визначену у цьому пункті, оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для  учителів,викладачів  та керівників гуртків (за тарифікацією).   Відповідно до положень пункту 68 Інструкції № 102 місячна заробітна плата педагогічних працівників установ освіти визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановленапри тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року. Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.   Згідно вимог пункту 71 Інструкції №102 за час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників та осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями в тій же установі, провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул.   Тобто, згідно вказаних положень Інструкції №102 оплата праці осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу здійснюється за фактично відпрацьований робочий час обсяг (норма годин), якого визначена під час тарифікації, і не пов’язується із кількістю проведених занять (уроків) впродовж тижня і робочого дня у різні місяці року чи у канікулярний період.   Визначення «за фактично виконану роботу» передбачене, зокрема, у статті 102/1 КЗпП України, пункті 5 Положення про умови роботи за сумісництвом, затвердженого наказом Мінпраці, Мінфіну та Мінюсту28.06.1993 № 43, з врахуванням положень пунктів 68, 71 Інструкції №102, не дає підстав для твердження, що оплата праці осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями в тій же установі, провадиться лише за фактично виконану роботу - за кількість проведених занять (уроків) впродовж тижня, без врахування умов оплати праці встановлених тарифікацією.

Неприпустимість скорочення штатів закладів освіти

10.02.2018

Відповідно до частини 4 статті 77 Бюджетного кодексу України місцеві ради при затвердженні відповідних бюджетів мають враховувати у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати.

   Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

  Відповідно до статті 10 цього закону міські ради представляють відповідні територіальні громади, здійснюють від їх імені та в їхніх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

   Одним з власних повноважень виконавчих органів місцевих рад, що передбачні статтею 32 зазначеного закону, є управління закладами освіти, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів.

   Відповідно до частини другої статті 64 Закону України «Про освіту» акти центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими до виконання органами місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать заклади освіти. Частиною першою цієї статті центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки уповноважено здійснювати нормативно-правове забезпечення функціонування системи освіти в межах повноважень, визначених законом.

   Спеціальними законами у галузі освіти надано право центральному органу виконавчої влади у сфері освіти і науки затверджувати Типові штатні нормативи Типові навчальні плани, інші нормативні акти, що спрямовані на здійснення освітнього процесу для здобуття дітьми та учнями відповідного рівня освіти відповідно до державних стандартів.

   Статтею 45 Закону України «Про загальну середню освіту» передбачено:

1. Штатні розписи комунальних закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і типів затверджуються керівником закладу загальної середньої освіти на підставі Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.

2. Штатні розписи комунальних закладів спеціалізованої освіти затверджуються керівниками відповідних закладів на підставі Типових штатних нормативів закладів спеціалізованої освіти, затверджених центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідних сферах.

3. Штатні розписи приватних і корпоративних закладів загальної середньої освіти встановлюються засновником (засновниками).

   Статтею 39 Закону України «Про дошкільну освіту» встановлено, що штатні розписи комунальних закладів дошкільної освіти незалежно від підпорядкування і типу встановлюються відповідним органом управління освітою на основі Типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі освіти і науки.

   Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначено частиною другою статті 66 Закону України «Про освіту». Передбачено, що районні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад:

  • відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;

  • планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;

  • планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої освіти академічного спрямування;

  • мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх;

  • закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами);

  • забезпечують доступність дошкільної та середньої освіти для всіх громадян, які проживають на відповідній території, та вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті;

  • забезпечують та фінансують підвезення учнів і педагогічних працівників до закладів початкової та базової середньої освіти і у зворотному напрямку (у разі потреби - транспортними засобами, пристосованими для перевезення осіб, які пересуваються на кріслах колісних);

  • ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України;

  • оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти;

  • забезпечують рівні умови розвитку закладів освіти всіх форм власності;

  • здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

Жодним законом України органи місцевого самоврядування не наділено повноваженнями переглядати Типові штатні нормативи, затвердження яких відповідними Законами України покладено на центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки. 

   Тому Типові штатні нормативи загальноосвітніх навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.12.2010 за № 1308/18603, Типові штатні нормативи спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затверджені  наказом Міністерства освіти і науки України від 05.12.2008 № 1105, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2008 за № 1250/15941, Типові штатні нормативи дошкільних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 04.11.2010 №1055, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2010 за № 1157/18452, Типові штатні нормативи позашкільних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2012 № 1230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.11.2012 за № 1935/22247, Типові штатні нормативи професійно-технічних навчальних закладів, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1204, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.01.2011 за № 114/18852 та інші, є обов’язковими для врахування органами місцевого самоврядування та органами управління освіти і науки.

   В додатку 7 до Державного бюджету України на 2018 рік на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я передбачено додаткову дотацію з державного бюджету обласним бюджетам у обсязі 16,5 млрд. гривень, які мають розподілятися між місцевими бюджетами адміністративно-територіальних одиниць областей.

   Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1036 Бюджетного кодексу України додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я спрямовується, зокрема на господарське утримання закладів загальної середньої освіти та оплату праці з нарахуваннями інших, ніж педагогічні, працівників цих закладів. Відповідно до частини п’ятої цієї статті розподіл додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я здійснюється між місцевими бюджетами у порядку, визначеному обласними державними адміністраціями, та затверджується рішенням про обласний бюджет.

Что сделал профсоюз для тебя и твоих коллег в 2017 году

21.12.2017

Профсоюз  работников  образования и науки Украины

Донецкая областная организация профсоюза

работников образования и науки Украины

Кальмиусская районая г. Мариуполя организация

профсоюза работников образования и науки Украины

  1. Федерация профсоюзов Украины, ЦК и Донецкий обком профсоюза работников образования и науки:

 

   Активная деятельность Профсоюза (сотни обращений, участие в заседаниях профильных парламентских комитетов, круглых столах и рабочих группах, протестные действия) способствовали:

  • принятию Правительсьвом решения о повышении с 01.01.2017г размеров ставок заработной платы на 2 разряда;

  • с 01.01.2017г. вдвое увеличен размер минимальной заработной платы – до  3200грн.;

  • заблокирован ряд законопроектов, которыми предполагалось сужение и ухудшение трудовых прав работников образования, а также деятельности профсоюза;

  • запрещено привлекать работников учебных заведений к организации и ведению учёта детей школьного возраста (Постановление КМУ №684);

  • Правительством был принят ряд смягчающих мер, в частности, запрет взыскания задолженности за услуги ЖКХ с граждан, оформивших субсидии;

  • Верховная Рада отменила необходимость заполнять электронные декларации о доходах руководителей учреждений образования;

  • руководителям УВК «школа-детский сад», «детский сад –школа» и их заместителям должностные оклады повышены с 01.01.2017г. (планировалось с 01.09.2017г.).

10.04.2017г. – пикетирование офиса Национального комитета (НКРЕКП) об отмене повышения платы за природный газ для населения.

13.07.2017г. – пикетирование  Верховной Рады Украины против снижения социально-экономических прав и гарантий.

15.10.2017г – акция протеста и пикетирование КМУ против сокращения рабочих мест и замораживания заработных плат, пенсий, экономии бюджетных средств.

     Увеличен объём образовательной субвенции более чем на 7 млрд. грн. (44 844 696 500грн. – в 2016г. до 52.593 109 700грн. в 2017г.)

  Областным бюджетам направлено 392,97млн. грн. на издание, приобретение, хранение, доставку учебников и пособий для учеников общеобразовательных учебных заведений.

   07.11.2017г. – встреча с Премьер-министром Украины В. Гройсманом по вопросу соблюдения норм действующего законодательства и закона «Об образовании».

         2.  Районный Совет профсоюза:

Сохранена  доплата за престижность педагогического труда в максимальном размере - 20%.

Благодаря активной работе с городским головой, депутатами городского совета директором департамента образования удалось:

  • сохранить в отрасли 26 млн. грн..  Педработники учреждений получили вознаграждение за добросовестный труд в размере должностного оклада;

  • повысить зароботную плату педагогическим работникам дошкольных и внешколных учреждений с 01.05.2017г., а не с 01.09.2017г. как планировалось (Постановление КМУ №974)

  • избежать планируемого 20%-го сокращения штата работников во внешкольных учреждениях.

              Проведены:

  • Профессионый праздник в Драматическом театре с вручением сладкого подарка.

  • Праздничный концерт  посвященный профессиональному празнику (ДК им. К.Маркса)

  • Чествование победителей и призёров МАН, конкурсов «Учитель года», «Воспитатель года».

  • Традиционные Рождественские встречи для ветеранов труда  (ЦХЭТУМ).

  •  Фестиваль «Таланты твои, Украина!».

  • Спартакиада по 4 видам спорта. Городские  соревнования по волейболу 

  • Областной семинар для молодых специалистов (ЦХЭТУМ).

  • Спортивный празник «Мама, папа, я – дружная сім’я!»

  • Соревнования команд учреждений по боулингу.

  • Издана книга «Педагогический Олимп.»

  • Проведен психологический тренинг.

  • Конкурс новогодних  открыток среди детей членов профсоюза.

          Оздоровление:

  • в ДОЦ «Прометей» (Запорожская обл.) отдохнули 22 ребёнка. Доплата из городского бюджета составила 68тыс.486грн.

  • по  маршрутам выходного дня в гг. Бердянске, Одессе,  Форест-парке и Никольское, Святогорске  побывали   390 человек.

  • В санаториях и на базах отдыха отдохнули 18  членов профсоюза.

          Материальная поддержка:

За 12 месяцев материальную помощь получили 551  член профсоюза на сумму 200тыс. 210грн.. 

Из средств профбюджета приобретено 270 новогодних подарков для детей членов профсоюза на сумму 21тыс. 600грн.

 Из  городского бюджета   приобретены новогодние подарков в количестве 614штук.

Наша цель – социальное партнёрство с органами власти всех уровней.

Вместе мы защитим свои права!

НАДБАВКА ЗА ПРЕСТИЖНІСТЬ ПРАЦІ ПЕДАГОГІЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ ЗАЛЕЖНО ВІД ЇХНІХ ДОСЯГНЕНЬ

12.12.2017

З метою підвищення престижності праці педагогічних працівників постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I – II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 88) передбачено установлення педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I – II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування надбавки у граничному розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати).

   Відповідно до абзацу другого пункту 1 цієї постанови розмір надбавки встановлюється керівником закладу у межах фонду оплати праці.

   Будь-яких інших норм чи умов щодо порядку встановлення такої надбавки, зокрема запровадження вимоги щодо встановлення надбавок в розмірах залежно від їхніх досягнень, рейтингового оцінювання тощо ні цією постановою, ні іншими нормативними актами з питань оплати праці не передбачено.

   Зазначена постанова не містить умов стосовно зобов’язань органів місцевої влади або керівників навчальних закладів щодо розробки відповідного положення, як це, для прикладу, передбачено Порядком надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам навчальних закладів державної та комунальної форми власності за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5.06.2000 № 898.

   Розробка нормативних документів, зокрема й тих, які зачіпають умови оплати праці, повноваженнями місцевих органів виконавчої влади та органів управління освіти, що визначені частиною 3 статті 37 Закону України «Про загальну середню освіту», не передбачені.

    Надбавка за престижність педагогічної праці має встановлюватися керівником закладу всім педагогічним працівникам у граничному розмірі 20 % посадового окладу (ставки заробітної плати) у межах фонду оплати праці.

   Водночас Профспілка зазначає, що пунктом 6.3.20 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки Сторони угоди рекомендують керівникам закладів освіти забезпечити встановлення надбавок педагогічним працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 373 в максимальному граничному розмірі.

   Згідно з пунктом 1.4 Угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти і осіб, які навчаються, та які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня.

   Згідно з частиною 4 статті 77 Бюджетного кодексу при затвердженні відповідних бюджетів місцеві ради мають передбачати видатки, необхідні для першочергового забезпечення потреби в коштах на оплату праці працівників освіти відповідно до встановлених законодавством умов оплати праці.

   Пунктом 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, також передбачено, що під час визначення обсягів видатків бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об’єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів.

   Обов’язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями.

Штраф у розмірі 111 690 грн: За порушення трудового законодавства прийдеться викласти кругленьку суму

10.12.2017

Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановив розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2018 року на рівні 3723 грн.

   А це у свою чергу потягнуло за собою  збільшення розмірів штрафних санкцій за порушення законодавства про працю, передбачених статтею 265 Кодексу законів про працю України.

   Відповідно до 265 статті КЗпП України, юридичні та фізичні особи – підприємці нестимуть відповідальність у вигляді штрафу у разі:

  • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 01.01.2018 – 111 690 грн.);

  •  порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01.01.2018 – 11 169 грн.);

  • недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці) – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 01.01.2018 – 37 230 грн. );

  • недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 01.01.2018 – 37 230 грн.);

  • порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим – п’ятим частини другої статті 265 КЗпП України – у розмірі мінімальної заробітної плати (з 01.01.2018 – 3 723 грн.);

  • за недопуск інспектора праці до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01.01.2018 – 11 169 грн.);

  •  якщо роботодавець не допустить фахівців Держпраці до перевірки з питань фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, розмір штрафу в цьому випадку складе сто розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01.01.2018 – 372300 грн.)

До відома: штрафи за порушення законодавства про працю накладаються начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та їх заступниками.

Штрафи можуть бути накладені на підставі:

  •  рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником,  який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;

  •  акта про виявлення під час перевірки суб’єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади.

  • акта документальної виїзної перевірки ДФС, її територіального органу, в ході якої виявлені порушення законодавства про працю.

Семинар – тренинг для председателей профсоюзных комитетов «Развитие лидерских качеств»

06.11.2017

Наша ежедневная жизнь не проходит  без определенных разногласий. Чем выше человек поднимается по социальной лестнице, чем с большим количеством разных людей приходится сталкиваться, решать всевозможные вопросы, тем большая необходимость уметь разрешать определенные жизненные ситуации ненасильственным, толерантным путем. Лидеру любой категории, в том числе профсоюзному,  навыки бесконфликтного и компетентного общения просто необходимы. Именно поэтому и возникла мысль о необходимости проведения тренинга для председателей ПК Кальмиусского района  с такой темой.   

   Задача нашего семинара-тренинга состояла в том, чтобы усовершенствовать  навыки обсуждения спорных вопросов и качество принятых решений в проблемных ситуациях.

    Мы понимаем, что каждый человек имеет свой собственный жизненный опыт, воспринимает  мир со своей точки зрения. Наша уникальность – наша сила: нет двух совершенно одинаковых людей, и каждый добавляет что-то к пестроте и разнообразию жизни. Однако наша уникальность может также стать источником неприятностей и конфликта. Наши убеждения, представления, ценности, потребности и эмоции – неотъемлемая часть каждого конфликта, в котором мы участвуем.  

   Тренинговые упражнения, предложенные психологом  ОШ№21 Ивановой Ольгой,  показали участникам, как они  воспринимают себя, других  людей и мир в целом.  Мы пришли   к выводу, что оказываем помощь другим людям, даже не подозревая об этом, а когда мы слушаем о себе хорошее, то лучше понимаем самих себя, свои возможности, способности и становимся более уверенными в себе. Критика  же замыкает внутренние силы. Любой человек, в силу сложившихся обстоятельств, может попасть  под влияние предубеждения, а для разрушения предвзятого отношения потребуется много сил и энергозатрат. Когда  же человек в общем хорош, ему легче прощается несовершенство.  Если мы  восхищаемся достижениями другого человека, то и сами стремимся соответствовать.

     Трениг закончили  историей для размышления. Предлагаем и вам подумать.

«Это рассказ о четырех лицах, которые назывались Все, Кто-то, Каждый, Никто. Надо было выполнить какую-то важную задачу и Все были уверены, что Кто-то это сделает. Каждый мог это сделать, но Никто не сделал. Кто-то рассердился, так как это была задача Каждого. Все считали, что Каждый может выполнить это и Никто не понял, что Все этого не сделают. Закончилось тем, что Все обвиняли Кого-то, когда Никто не выполнил того, что Каждый мог сделать сам».

Председатель РОП Шмарова Ж.Н.

КАКИЕ УСЛОВИЯ ПРИГОТОВИЛ НОВЫЙ ЗАКОН ДЛЯ ПЕНСИОНЕРОВ: НАСТОЯЩИХ И БУДУЩИХ?

11.10.2017

Значительное увеличение страхового стажа приведет к фактическому увеличению пенсионного возраста

Принятый Закон вносит изменения в ряд законодательных актов Украины, в том числе относительно условий назначения пенсии по возрасту.

ВЧИТЕЛЯМ СПРАВДІ ПЛАТИТИМУТЬ БІЛЬШЕ?

11.10.2017

Новий закон "Про освіту" вже набув чинності.  

Що зміниться для викладачів та керівництва навчальних закладів.

     ВЧИТЕЛЯМ СПРАВДІ ПЛАТИТИМУТЬ БІЛЬШЕ?

Так, суттєво більше, і не тільки вчителям, але не одразу.

Частина 2 статті 61 закону говорить, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат.

Посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується не менше ніж на 10%.

     Тобто для фахівця вищої категорії посадовий оклад має бути, як мінімум, на 30% вищим.

Як відомо, до педагогічних працівників належать не лише шкільні вчителі, але й вихователі та асистенти вихователів у дитсадках, керівники гуртків, практичні психологи у закладах освіти тощо.

Новий закон «Про освіту» набрав чинності

05.10.2017

   Новий закон «Про освіту», що був ухвалений парламентом і 25 вересня підписаний президентом 28 вересня 2017 року, набрав чинності. Текст документа опублікований на сайті Верховної Ради України та в парламентському виданні – «Голос України».

   Згідно з документом він набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім статей 38 та абзацу третього частини другої ст.59, абзаців першого і третього частини другої ст. 61, які набирають чинності з 1 січня 2018 року; частини п'ятої ст.61 та частини десятої ст. 78 цього закону, а також частини третьої ст.43 закону «Про загальну середню освіту» (у редакції цього закону), які набирають чинності 1 січня 2019 року; абзацу другого підпункту 5 пункту 4 розділу «Прикінцеві та перехідні положення», який набуває чинності з 1 січня 2030 року.

   Законом, зокрема, встановлено, що навчання учнів за програмами 12-річної повної загальної середньої освіти починається:

– для початкової освіти – з 1 вересня 2018 року;

– для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року;

– для профільної середньої освіти – з 1 вересня 2027 року.

Закон передбачає три форми здобуття освіти: формальну (офіційне підвищення рівня освіти), неформальну (підвищення рівня поза офіційною системою підвищення кваліфікації – тренінги, гуртки, курси) та інформальну (самоосвіта).

   Відповідно до закону, посадовий оклад педагогічного працівника (найнижчої кваліфікаційної категорії) встановлюється в розмірі трьох мінімальних зарплат.

    Передбачена атестація педагогічних працівників – чергова атестація проходить не рідше ніж один раз на п’ять років. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи. Також передбачена сертифікація педагогічних працівників шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.

  Відповідно до закону, керівник державного та комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років і не більше ніж два строки підряд.

    У закладах освіти, відповідно до освітньої програми, можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома та більше мовами - державною мовою, англійською та іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Закон повністю ліквідує атестацію шкіл. Також ліквідуються інспекції в районних управліннях освіти. Передбачається, що консультаційні послуги, для тих хто їх потребуватиме, надаватимуть методичні кабінети.

    Натомість забезпечення якості освіти буде здійснювати Державна служба якості освіти. При цьому автори нового закону зазначають, що головною метою діяльності служби якості будуть не санкції, а рекомендації.

  Законом передбачене створення реальної автономії школи, іншої системи управління та фінансова прозорість. Згідно з документом, директори обиратимуться за конкурсом. Закон передбачає, що директори зможуть самі призначати своїх заступників і педагогічний склад.

Зі святом!

28.09.2017

Шановні колеги!

Допоки сонце світить з висоти, щебечуть птахи, зацвітають квіти,

Ми вам життям бажаєм твердо йти. І днем грядущим від душі радіти!

Хай щастя супроводить вас, людська повага й шана не минають,

А вашу мрію й працю повсякчас лиш визнання вінчають!

З повагою, голова  Кальміуської районної  організації Профспілки працівників освіти і науки України 

Ж.М.Шмарова

Свято працівників освіти в Кальміуському районі

28.09.2017

Поміж багатьох свят у календарі є день, коли настрій педагогів особливо піднесений і радісний.

   27 вересня 2017 року освітянська родина Кальміуського району урочисто відзначала День працівників освіти у концертній залі  адміністративно-ділового центру (БК Карла Маркса)

  З привітальним словом до присутніх звернулися  народний депутат України Матвієнков Сергій Анатолійович, голова Кальміуської райдержадміністрацї Царьок Олександр Володимирович та голова Кальміуської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України Шмарова Жанна Миколаївна.     

   Яскраві виступи артистів, усмішки присутніх в залі - все це створювало атмосферу родинного свята. Особливо бурхливі оплески лунали для  ветеранів педагогічної праці та маленьких артистів.

Зі святом!

31.08.2017

Шановні колеги!                                                                                      

    Вітаю Вас із чудовим хвилюючим святом - Днем Знань!                    

Це день, із якого починається дорога в майбутнє для кожного з нас. Це день, що дає можливість дорослим повернутися у свої золоті роки, а учням і студентам - до своєї другої домівки - у школи та вузи.

   Саме в День Знань ми з особливою теплотою згадуємо своїх вчителів й викладачів, їх неоціненну роботу розуму й серця.                                                                                                

        Окреме, велике спасибі вам, вельмишановні педагоги, за тепло сердець, бездоганне виконання такої відповідальної місії, як виховання підростаючого покоління в дусі любові до рідного краю, до України, та до людини як найбільшої гуманітарної цінності.                                                     

        Бо саме ви сприяєте формуванню юних особистостей, від яких залежить майбутнє українського народу, завтрашній день нашої Вітчизни.                                                                                                    

        Усім, хто в цей День прийде до навчальних закладів здобувати знання, бажаю досягти своєї мети у житті, знайти взаєморозуміння з викладачами та батьками, зустріти добрих і надійних друзів.                                                                    

        А особливо, нашим дорогим першокласникам - ніколи не зупиняйтеся на дорозі Знань, вона цікава і по-справжньому   нескінченна!                                                                                                    

        Бажаю міцного здоров'я, впевненості у власних силах та відвертого прагнення до нових знань ! Щасти Вам!

З повагою, голова Кальміуської районної організації профспілки                                             

Ж.М.Шмарова

Презентация книги-альманаха «Педагогический Олимп. Золотые страницы образования Кальмиусского района»

29.08.2017

28 августа в конференц-зале районной администрации Кальмиусского района состоялась презентация книги-альманаха «Педагогический Олимп. Золотые страницы образования Кальмиусского района»

 Книга-альманах «Педагогический Олимп. Золотые страницы образования Кальмиусского района» посвящена заслуженным  Учителям  и  руководителям  учебных  заведений  Кальмиусского  (Ильичевского)  района.  В  нее  вошли биографические материалы, статьи, информация о   судьбах первых  руководителей учебных заведений района. Это  книга памяти и благодарения, книга  почтения и любви воспитанников и коллег к Учителям учителей. 

    Автором  идеи и проекта выступила  Шмарова Жанна Николаевна, председатель Кальмиусской   районной г. Мариуполя организации Профсоюза работников образования и науки   Украины.

 Идея издания книги была поддержана народным депутатом Украины  Сергеем Анатольевичем Матвиенковым, который   финансировал этот проект.

На первом этапе подготовки книги к изданию была создана рабочая группа в составе:

- Полторацкой Валентины Николаевны – директора специализированной школы    I-III ступеней №4 с углубленным изучением отдельных предметов с1997 по 2016 год,                                                            

-  Морокко Аллы Федоровны – директора общеобразовательной школы I-III ступеней №20 с   1984 по 2014 год,

- Цуниковой Ирины Александровны –  методиста Мариупольского научно-методического   центра управления образования.

  Источником информации стали воспоминания ветеранов педагогического труда, выпускников, их родителей, родственников, а также официальные материалы сборника «Прославлен трудом», предоставленного ветераном металлургического комбината им. Ильича Некрасовским Юрием Яковлевичем.

В альманахе   раскрыта история развития 25 общеобразовательных учебных заведений, 23 учреждений дошкольного образования,  Кальмиусского дома детского творчества,  отмечены достижения учительства прошлых и настоящих  поколений, ставшие примером для подражания.

  Главными героями  очерков, воспоминаний, педагогических эссе стали руководители и лучшие учителя, воспитатели образовательных учреждений района. Это реальные люди, которые пришли в профессию по  зову сердца. Их можно назвать учителями с большой буквы, так как своей самоотверженной работой они создали высокие стандарты современного образования и дали путевку в жизнь тысячам воспитанников.

Среди них –выпускник общеобразовательной школы №44, Герой Украины, Почетный житель Мариуполя,          Генеральный директор ММК им.Ильича,  Отличник образования Украины Владимир Семенович Бойко.

В книге размещено около 400   фотографий, предоставленных коллективами, героями книги, их родственниками.

   Альманах – результат творческого труда педагогических коллективов, цель которого - оставить след в  истории развития учреждений образования Кальмиусского района с цифрами, фактами, фамилиями, поднять престиж учительской профессии.

Зі святом, дорогі друзі!

26.05.2017

     Від імені  районної  ради профспілки працівників освіти і науки України    висловлюємо глибоку  вдячність усім педагогам міста Маріуполя за ще один плідний навчальний рік. Силою вашої думки, глибокими знаннями, педагогічним талантом  та теплом душі твориться майбутнє  наших вихованців, а значить  міста і країни.

     Сердечно вітаємо учнів  зі святом останнього дзвоника, що ознаменовує веселу пору канікул та відкриває дорогу в незвіданий світ самостійності та зрілості. Нашим юним друзям - школярам ми бажаємо продуктивно відпочити, набратися яскравих незабутніх вражень, духовних і фізичних сил перед початком нового етапу навчання.
    Для випускників цей шкільний дзвоник  останній. Його малиновий передзвін виряджає вас у самостійну життєву дорогу. Ми твердо віримо, що вам, шановні випускники, не забракне сміливості та наполегливості, ви твердо крокуватимете до обраної цілі і зможете взяти на себе відповідальність за власну долю та долю країни. Повсякчас пам’ятайте: і ваші батьки, і наставники покладають на вас великі сподівання. Ваші успіхи стануть найвищою винагородою   учителям та рідним людям, які вкладали у вас усю свою любов, доброту, щедрість своїх гарячих сердець.
   Щиро бажаємо випускникам загальноосвітніх навчальних закладів   знайти свою життєву стежину, а головне - стати гідними громадянами нашої держави.                    

  Щасливої життєвої долі вам!
Зі святом, дорогі друзі!

 

Голова  Кальміуської районної ради профспілки   працівників освіти і науки України  

   Ж.М.Шмарова

Встреча с молодыми специалистами

25.05.2017

    Сегодня очень много говорят о роли молодого учителя в системе  современного образования, но мало кто задумывается о том, –  а легко ли быть молодым учителем и с какими проблемами ему приходится сталкиваться?  Нужно отметить, что многие молодые  педагоги,  которые приходят в первый раз в школу, сад очень часто сталкиваются с проблемой слабой методической подготовки, а точнее – невозможности реализации полученной теории на практике. Огромное количество бумажной работы, безграничное количество документации, в которой молодой специалист может просто утонуть. К сожалению, в университете не учат, как нужно заполнять журнал, создавать разные отчеты и когда молодой специалист  впервые с ними сталкивается, то складывается  впечатление, что    он  деловод, а не учитель. А если  ему  еще дают классное руководство, то можно смело забыть, что такое выходные и свободное время.  Еще одной трудностью является психологическое состояние молодого учителя. Не все педагоги готовы к встрече с 30, а иногда и большим количеством детей, которые оценивают, твой внешний вид, поведение и задают уйму каверзных вопросов,  на которые не все в состоянии ответить или адекватно отреагировать. Также существует большая проблема  перспективы карьерного роста молодого педагога и возможность самореализации. Например, для того  чтобы принять участие в большинстве профессиональных конкурсов необходимо иметь стаж не меньше 5 лет, что в свою очередь делает перспективную молодежь невостребованной. А ведь участие в таких конкурсах являются большим стимулом для совершенствования своего педагогического мастерства и обменом опытом с более опытными коллегами.

    Именно на решение этих вопросов и направлена совместная работа департамента образования города Мариуполя, его структур – научно-методического центра, психолого-педагогического центра, и профсоюзных организаций.

    18 мая на базе ЦХЭТУМа состоялась встреча молодых специалистов отрасли области, на которой и была презентована система работы, которая помогает педагогам адаптироваться  и расти профессионально. 

Участников встречи приветствовали директор Департамента образования г. Мариуполя Добровольская С,В. и  исполняющий обязанности  председателя Донецкого обкома профсоюза работников образования и науки Украины Заморская Т.М.

   Методист городского методического центра  Суханек Н.В. представила презентацию работы «Школы молодого учителя» и рассказала о   конкурсе «Современной школе – новый  учитель»

Эстафету приняла Ильина Н.В., наставник молодых учителей ОШ№20, рассказавшая о методической помощи  и системе наставничества в школе.

      Следующим  этапом встречи был психологический тренинг на тему «Лидер и его команда».

Подвела итог встречи председатель Приморской районной организации профсоюза Волошина Н.А., презентовав работу профсоюзных организаций города с молодыми  коллегами.

     В начале карьеры у педагогов много проблем, но нет вопросов, которые нельзя было решить, ведь быть  педагогом – это не работа, а состояние души! И радость от достижений  воспитанников являются для   нас наивысшей наградой!   Мы понимаем, что  человек будущего формируется уже сегодня, и воспитывать его должен современный учитель!
 

Председатель Кальмиусской РОП

  Ж.Н.Шмарова

Дорогі ветерани й учасники війни, колеги!

28.04.2017

Прийміть мої щирі вітання зі світлим і радісним святом — Днем Перемоги!

Низький уклін, вічна пам’ять і слава визволителям, котрі зі зброєю в руках захистили свободу і незалежність нашої країни, і трудівникам тилу, які самовіддано працювали задля Перемоги.
    Напередодні цього світлого дня бажаю Вам, дорогі наші ветерани, великого щастя, здоров’я, оптимізму та активного довголіття!

    Нехай у Ваших родинах панує злагода і спокій, а оселі повняться достатком!

    Бажаємо всім міцного здоровя, щастя і благополуччя, любові і шани, ясного неба та віри у славне майбутнє вашого міста і рідної нашої України!

    Нехай на нашій  землі  панує мир, спокій та добро!

Голова Кальміуської РОП   Ж.М.Шмарова

Тиждень з охорони праці

28.04.2017

27 квітня на засіданні комісії з охорони праці  Кальміуської районної ради профспілки підведено підсумки заходів Тижня з охорони праці

1 Травня - День міжнародної солідарності трудящих

28.04.2017

День міжнародної солідарності трудящих відзначається у світі уже понад 120 років. Першого травня 1886 року в Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго та інших містах США робітники оголосили страйк проти 10-15-годинного робочого дня й поставили вимогу до власників фабрик зробити робочий день 8-годинним. Зупинилися всі підприємства, люди цілими сім’ями вийшли на вулиці. Страйк очолили члени Міжнародної робітничої асоціації.

3 травня, щоб зірвати страйк, господар заводу, біля якого зібралися протестуючі, найняв штрейкбрехерів, які влаштували сутичку із страйкарями. Прибула поліція, відкрила стрілянину, в результаті шість робітників було убито, а 50 поранено. На наступний день на площі Хеймаркет у Чикаго відбувся мітинг протесту проти поліцейської розправи. П'ятьох організаторів першотравневої демонстрації і страйку в Чикаго було засуджено до страти, але це не зупинило робітників, і вони продовжили свою боротьбу за скорочення робочого дня. У подальшому першотравневі демонстрації неодноразово закінчувалися зіткненнями з владою.

У липні 1889 року Конгрес II Інтернаціоналу в Парижі (попередник Соцінтерну) на честь загиблих в Чикаго ухвалив щороку відзначати 1 травня масовими демонстраціями з висуненням соціальних вимог. Вперше це свято було відзначено 1890 року в Австро-Угорській і Російській імперіях (у Варшаві), Німеччині, Данії, Бельгії, Швеції, інших країнах. На українських землях, що входили тоді до складу Австро-Угорської імперії, 1 Травня було вперше масово відсвятковано у Львові 1890 р. Після того як у 1905 р. під першотравневі прапори зібралося близько 10 тисяч людей, демонстрації почали проводитися регулярно.

З 1897 р. і в Російській, і в Австро-Угорській імперіях, у складі яких знаходилися на той момент землі сучасної України, маївки носили яскраво виражене політичне забарвлення. Первісно головною вимогою масових демонстрацій було встановлення 8-годинного робочого дня. А вже в СРСР активно використовувалися також гасла боротьби з мілітаризмом, заклики до всесвітньої революції. Візитівкою ж Першотравня на довгі десятиріччя стало гасло "Мир, праця, травень!".

У СРСР Першотравень довгі роки був основним державним святом. 1 травня 1990 року керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації.

Свято 1 Травня історично стало способом публічного проголошення соціальних вимог робочого класу, днем солідарності усіх, хто готовий виходити на демонстрації, щоб заявити про свої права та потреби.

У 1992 році Міжнародний день солідарності трудящих був перейменований у свято Весни і Праці. В Україні, яка стала незалежною на той момент, свято зберегло свою колишню назву, 1 і 2 травня згідно з Кодексом законів про працю – вихідні дні. У світі 1 Травня як і раніше відзначається як пролетарське свято солідарності.

1 травня - це чудове свято, і як би його не називали - Днем солідарності трудящих, чи святом весни і праці, для багатьох воно традиційно символізує відродження і прихід весни. В цей день особливо відчувається великий емоційний заряд, який несе в собі це свято, пов'язаний з відчуттям весняного пробудження природи, урочистої згуртованості всього народу.

Голова  Кальміуської РОП Шмарова Ж.М.

 Шановні спілчани!

28.04.2017

 

Щиро вітаю вас із Першотравнем   – днем вшанування людини праці, солідарності,  взаємної підтримки трудівників усього світу!

      Чесна, гідна і відповідальна праця – це основа розвитку   будь-якої країни,  а добробут її громадян – індикатор успішності держави.   Тож нехай ці першотравневі дні подарують нам усім мир,  тепло, надію на поліпшення життя  та впевненість у правильному шляху!

     В   день солідарності трудящих, бажаю весняного тепла, ентузіазму, побільше яскравих ідей і творчих успіхів  у всіх починаннях. Нехай цей день пройде в бадьорому, веселому настрої,   в колі близьких і рідних.  Здоров’я, щастя, любові.

Голова Кальміуської РОП  Шмарова Ж.М.

Информация об оздоровлении детей в детских оздоровительных центрах

12.04.2017

До 28 апреля  в районный профсоюз необходимо предоставить предварительную информацию о желающих оздоровить детей в детских оздоровительных центрах (возраст детей от 6 до 15 лет, лагерь находится в стороне Бердянска(точный адрес лагеря будет сообщен после проведения торгов ПРОЗОРРО), 18 дней, централизованный вывоз, родительская плата  10% стоимости (приблизительно 500 грн.)

Спартакіада працівників освіти

12.04.2017

   Темп життя, що прискорюється, непомірні навантаження (частіше за все емоційного плану) вимагають від сучасної людини уміння швидко відновитися, уважніше відноситися до свого  здоров'я. Відрадно, що здоровий спосіб життя стає нормою для багатьох людей. Рух, заняття будь-яким посильним видом спорту, відвідування спортивних видовищних змагань стають потребою людей. Та і просто бути енергійним, рухливим, здоровим стає сьогодні модним і престижним. Рецептів по збереженню здоров'я можна привести безліч – це і раціональний розподіл робочого часу, збалансоване харчування, повноцінний сон, профілактичні заходи.  Але, безперечно, фізична культура в цьому переліку займає лідируючі позиції.

     У останнє десятиліття спостерігається, хай не так швидко, але все -таки повернення і відродження старих форм роботи, коли у фізкультурних заходах брали участь тисячі людей. Найпоширенішою і улюбленішою формою фізкультурно-оздоровчої роботи були і залишаються Спартакіади.

    У  Кальміусському районі міста Маріуполя  за ініціативою районної організації профспілки працівників  освіти і науки   щороку проводиться Спартакіада працівників освіти. Хочеться відзначити, що навіть в ці непрості   роки,   Профспілка працівників освіти зберегла традиції спортивної роботи. Спартакіада багатогранна: «Мама, папа, я -  дружна сім'я! » - естафети, настільний теніс,  волейбол, шашки, шахи, боулінг. Тут кожен педагог може показати, на що він здатний! Змагання об'єктивно оцінюють суддівська група, до складу якої щороку  входять вчителі фізичної культури  першої і вищої кваліфікаційної категорії.

      З кожним роком стає все більше учасників, причому змагаються педагоги різного віку, не лише молоді, але і ветерани. Різноманітність змагань, емоційний підйом, високе напруження спортивної боротьби сприяють створенню атмосфери свята. Спартакіада  несе великий позитивний заряд не лише педагогам-учасникам, але і глядачам. Спартакіада стала  бажаною . Її чекають, до неї  готуються.

Голова Кальміуської РОП РО і НУ   Ж.М. Шмарова

Профспілки домоглися перемоги: рішення НКРЕКП про абонплату на газ – скасовано!

10.04.2017

10 квітня 2017 року профспілки провели пікетування офісу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

    Учасники акції вимагали скасування рішення НКРЕКП від 28.03.2017 «Про встановлення тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу», згідно з яким підвищується плата за газ для населення та промислових підприємств.

   Під тиском громадськості, політичних сил Комісія на своєму засіданні скасувала прийняте нею рішення, згідно з яким запроваджувалася абонентська плата за розподіл газу.

Профспілки виступили за накладення мораторію на підвищення ціни на газ та тарифів на житлово-комунальні послуги без попереднього громадського обговорення подібних рішень та погодження їх із соціальними партнерами.

Профспілки вимагають мораторію на підвищення ціни на газ і тарифів на ЖКП

03.04.2017

Федерація профспілок України висловлює категоричний протест проти ухваленого 28 березня 2017 року рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) «Про встановлення тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу».

Грубо нехтуючи положеннями Генеральної угоди, рішеннями Національної тристоронньої соціально-економічної ради, дорученнями Уряду, принципами соціального діалогу, регулятором без обговорення з соціальними партнерами за декілька днів до вступу в силу вчергове ухвалено рішення, що несе загрозу для добробуту громадян, економічної і соціальної стабільності держави.

Встановлення фіксованої «абонплати» для населення та промисловості за користування газотранспортними та газорозподільними мережами, що є стратегічним інфраструктурним ресурсом держави, ще здорожчить вартість енергоносіїв, зведуть нанівець усі зусилля з енергозбереження та диверсифікації енергоносіїв, стануть черговим бар’єром соціально-економічного оздоровлення України.

Профспілки вимагають:

– негайного скасування прийнятого НКРЕКП рішення та накладення мораторію на підвищення ціни на газ та тарифів на житлово-комунальні послуги без проведення належного громадського обговорення та погодження із соціальними партнерами;

– притягнення до відповідальності винних посадових осіб НКРЕКП аж до їх звільнення із займаних посад;

– широкого обговорення національної тарифної політики в Парламенті та Уряді із залученням громадськості, експертів, сторін соціального діалогу.

У разі нехтування цими вимогами, ФПУ разом з іншими профоб’єднаннями і громадськими організаціями рішуче виступить на захист інтересів спілчан, включаючи ініціювання масових акцій протесту.

Семейный спортивный  праздник «Мама, папа, я  - дружная семья!»

31.03.2017

   Во все времена человек стремился к здоровому образу жизни, желал познать пределы своих возможностей, не боясь бросить вызов судьбе. И часто выходил победителем. А спорт это и есть: жизнь, здоровье, риск, поиск, победа.  Семейный спортивный  праздник «Мама, папа, я  - дружная семья!» проводится в Кальмиусском районе  среди педагогов с 2008 года. Вот и в этом году  28 марта в спортивном зале специализированной школы №4 собрались  шесть команд из ОШ№24, 44, 45, 30, СШ№46, 8, чтобы посоревноваться в силе и ловкости, скорости и выносливости. А ещё для того, чтобы поближе познакомиться и крепче подружиться друг с другом, посмотреть, что умеют наши дети и что могут их родители.   Ни одна из команд-участниц не осталась без памятных наград.  Профсоюз учредили призы   для самых быстрых и ловких, метких и умелых, самых дружных и сплоченных семей.  После последнего этапа жюри объявило  окончательные результаты:

1 место  -  ОШ№45 и 30

2 место – СШ№8 и 46

3 место – ОШ№24 и 44                                                                                                       

 

Спасибо всем за участие - здоровья, бодрости вам и новых спортивных побед!

Майбутнє за профспілками

27.02.2017

15 лютого 2017 року  відбулися звітні збори  Кальміуської районної ради профспілки працівників освіти і  науки України. Жанна Шмарова поінформувала голів ради про діяльність районної  Профспілки за 2016 р., зупинившись на позитивних результатах, яких вдалося досягнути: підвищення мінімальної заробітної плати вдвічі – до 3200 грн. з 1 січня 2017 року значною мірою є досягненням профспілок і це було однією з вимог учасників Всеукраїнських акцій, організованих ФПУ 6 липня і 8 грудня 2016 року, в яких активну участь брала        Кальміуська організація. Законом про держбюджет 2017 року встановлено, що жоден працівник не отримуватиме заробітну плату нижче цього рівня. На переконання профспілок це лише початок реформування системи оплати праці.

   Щоденні та головні завдання  організації профспілки - соціального характеру. Вони стосуються представництва і захисту юридичних, економічних, професійних, соціально-трудових прав та інтересів членів профспілки, сприяння у зайнятості, охороні праці, отримання та підвищення кваліфікації.  Районна організація Профспілки надає й фінансову допомогу: у разі необхідності фінансово підтримує працівників у лікуванні; відзначенні найкращих працівників  до Дня працівників освіти, святкових та ювілейних дат.

    Голова районної ради  зазначила, що первинна організація – це сьогодні основна організація, яка захищає трудові права працівників безпосередньо в закладі, домагається виконання соціальних гарантій, покращує мікроклімат у колективі. Вона робить усе можливе, щоб працівники були об'єднані не тільки професійною діяльністю, а й дозвіллям, щоб вони брали активну участь у житті колективу, допомагали вирішува­ти проблеми, раділи успіхам кожного працівника та закладу в цілому.

      Федерацією Профспілок України 2017 рік оголошено роком первинної профспілкової організації.

Сьогодні профспілковим комітетам закладів освіти є над чим працювати. У перспективі – нові проекти з мотивації вступу до профспілки, організації культурно-масової та спортивно-оздоровчої роботи, удосконалення інформаційної політики та соціального партнерства на всіх рівнях. Кожен член первинки повинен  розуміти, що лише єдина, згуртована  і професійна спілка здатна вирішити найважливіші завдання.

У роботі первинної організації багато що залежить від взаємозв'язку адміністрації та голови профспілкового комітету. Коли між ними виникає справжній соціальний діалог, тісна взаємодія та підтримка, тоді формується сильна команда, на яку можна покластися у вирішенні будь-яких питань.

    За даними статистики на обліку перебуває один мільйон 644 тисяч 408 членів галузевої профспілки.  Жанна Миколаївна  у виступу зазначила, що в такий скрутний і нестабільний для країни час, треба приділяти увагу молоді, яка має чітку громадянську позицію і розуміє, що для соціального захисту працівника, немає іншої альтернативи ніж профспілка, яка на державному, обласному та місцевому рівні виборює виконання соціальних гарантій.

Угода

20.02.2017

Угода між департаментом освіти, науки Донецької обласної державної адміністрації та комітетом Донецької обласної організації Профспілки працівників освіти і науки на 2017 – 2021 роки

Статут

15.02.2017

Статут профспілки працівників освіти і науки України

Правила

10.02.2017

Правила виїзду дітей за кордон

Відпочинок та оздоровлення у 2016 році

27.02.2017

Что сделал профсоюз для тебя и твоих коллег в 2016 году?

03.02.2017

І. Федерация профсоюзов Украины, ЦК профсоюза работников образования и науки, Донецкий обком профсоюза. В результате переговоров, пикетирования, вхождения в трудовой спор с Кабинетом Министров Украины: - С 01.12.16 г. вместо планируемых 6% добились повышения зарплаты на 11,6%;

- Отменено Постановление КМУ №65 в части 3% сокращения работников образования;

- Отменено Постановление КМУ № 433 по которому планировалось сократить 10% административно-хозяйственного состава в учреждениях;

- Подписные листы, пикетирование Верховной Рады 06.07. и 08.12 дало результат – субсидия принята не 20% а 15% совокупного бюджета семьи, повышение минимальной зарплаты до 3200 грн. с 01.01.2017 .

 

Двукратный рост зарплаты с мая и декабря на 20%. увеличен объем финансирования отрасли на 7 748 696 тыс.грн

Профсоюз продолжает (с 2007 г.) блокировать принятие ВР Нового Кодекса Законов «О труде» так как не согласовано 90 статей, которые ухудшают права работников.

Подписано Отраслевое Соглашение между Министерством образования и ЦК профсоюза.

Дано аппаратом обкома 69 письменных консультаций членам профсоюза, проведено 129 проверок по оплате труда, изменению времени работы, порядка увольнения работников – выявлено 45 нарушений, которые устранены.


ІІ Районный совет профсоюза: Направлены письма городскому голове, управлению образования по вопросам: 1. о выделении средств на премирование победителей профессиональных конкурсов

2. 50% доплаты на оздоровление специалистам и техперсоналу - выделено 3,1 млн.грн.

3. распределить экономию фонда заработной платы на премирование работников – выделено 3,5млн.грн.

4.Рассмотрено 6 письменных и 106 устных обращений членов профсоюза по вопросам начислення зарплаты, выплаты оздоровительных и 57 статьи , работы сторожей и т.д.

5. Используются электронные средства связи для оперативной передачи информации и правовой помощи председателям и руководителям учреждений образования. Проведены: Поздравления присутствующих на профессиональном празднике – сладким подарком - 200 человек


Поздравление ветеранов труда на профессиональном празднике в ДК К.Маркса -200 чел

Традиционные рождественские встречи- приглашены 60 ветеранов, вручены новогодние подарки Соревнования по боулингу (12 команд)

Семейный праздник «Мама, папа, я – дружная семья!» (7 команд)

Спартакиада по 4 видам спорта (57 участников)

Конкурс новогодних открыток для детей членов профсоюза (63 участника)

Закончена работа над книгой об истории образования района «Педагогический олимп», идет подготовка к печати

Совместно с НМЦ проведены конкурсы «Современной школе- современный учитель»и «Лучший наставник»

По статье культурно-массовая работа израсходовано 104 тыс.грн.

 

Оздоровление: получили лечение в санаториях, профилактории и водолечебнице - 12 человек Оздоровились в ДОЦ «Морская волна» Бердянск 3 ребенка.

На базах отдыха отдохнуло 35 членов профсоюза и их семей.

По маршруту выходного дня Бердянск, Полтава, Львов, Запорожье, Святогорск отдохнули 280чел. (из них около 100 детей)

По статье оздоровление израсходовано 65 тыс.грн. Материальная поддержка. Всего выплачено 141 тыс.600 грн. (в том числе из средств РОП – 134100 грн. для 356 чел., т.е. каждый пятый работник получил поддержку профсоюза.)

От Донецкого обкома профсоюза получили материальную поддержку 5 чел на сумму 7,5 тыс.грн.

Получено спонсорских средств: от городского совета Новогодние подарки на сумму 70 т.грн. 

Роз’яснення Мінсоцполітики деяких питань оплати праці на виконання Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

12 Січня 2017

Міністерство соціальної політики щодо застосування Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (далі – Закон) інформує.

Законом приведено поняття мінімальної заробітної плати у відповідність до європейської практики та міжнародних норм, зокрема шляхом:

запровадження нової методології визначення мінімальної заробітної плати (як нижньої межі оплати праці, що гарантується державою);

встановлення мінімального посадового окладу у розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року;

незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини при побудові схем посадових окладів, визначенні плати за надання адміністративних послуг, судового збору, суми податків тощо.

Із 01.01.2017 прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, Законом України „Про Державний бюджет України на 2017 рік” затверджено у розмірі 1 600 гривень, мінімальну заробітну плату в місячному розмірі – 3 200 гривень, у погодинному розмірі – 19,34 гривні.

Згідно із Законом при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

У випадку, коли працівнику встановлені доплати за роботу у шкідливих умовах праці, зазначені доплати мають виплачуватись понад розмір мінімальної заробітної плати (3 200 гривень).

Якщо ж умовами оплати праці передбачено підвищення посадових окладів працівників, наприклад, за роботу в установах і організаціях, розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, за роботу в певних типах закладів, за роботу у шкідливих та важких умовах праці, то зазначене підвищення враховується до мінімальної заробітної плати.

Якщо працівник виконав місячну норму праці, а нарахована йому заробітна плата є нижчою від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, роботодавець зобов’язаний  провести доплату до її рівня, яка виплачується щомісячно одночасно із заробітною платою.

Якщо ж працівник не виконав місячну норму праці, перебував у відпустці, на лікарняному, працює неповний робочий час тощо, то оплата його праці проводиться пропорційно виконаній нормі праці.

Час простою не з вини працівника оплачується згідно з нормами статті 113 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) не нижче двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) без проведення доплати до рівня мінімальної заробітної плати.

При запровадженні підсумованого обліку робочого часу з обліковим періодом місяць робота понад нормальну тривалість робочого часу за обліковий період оплачується як надурочна і зазначена виплата здійснюється понад розмір мінімальної заробітної плати.

Якщо робота при підсумованому обліку робочого часу виконується в межах встановленої працівнику тривалості робочого часу,  яка є меншою нормальної тривалості робочого часу, відповідно до графіку роботи, йому нараховується заробітна плата у розмірі не нижчому від мінімальної заробітної плати.

Для підприємств, на яких встановлено підсумований облік робочого часу,  з метою зменшення годин надурочної роботи та навантаження на фонд оплати праці рекомендується застосовувати такі облікові періоди як півріччя, рік.

Законом також внесено зміни до законів України, в яких заробітна плата або посадові оклади визначались на основі мінімальної заробітної плати. Відповідно до цих змін розміри заробітної плати та посадових окладів будуть визначатись у співвідношенні до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.

Звертаємо увагу, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.12.2016 № 1037 „Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери”.

Із 01.01.2017 посадові оклади (тарифні ставки) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери розраховуються виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, визначеного у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, який у 2017 році  становить 1 600 гривень.

При цьому керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери з метою недопущення „зрівнялівки” в розмірах заробітної плати доручено забезпечити в межах фонду оплати праці диференціацію заробітної плати працівників, які отримують її  на рівні мінімальної, за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій залежно від складності, відповідальності  та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці.

У зв’язку з цим місцевим державним адміністраціям треба взяти на особистий контроль питання забезпечення підвищення мінімальної заробітної плати, особливу увагу звернути на недопущення „зрівнялівки” в розмірах заробітної плати, скорочення працівників, переведення їх на неповний робочий час.

Підвищення мінімальної заробітної плати не може бути підставою для звільнення. Водночас відповідно до статті 32 КЗпП у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці (систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших) працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Статтею 56 КЗпП передбачено, що за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Також звертаємо увагу, що змінювати істотні умови праці роботодавець вправі лише за наявності змін в організації виробництва та праці. Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 „Про практику розгляду судами трудових спорів” визначено, зокрема, що зміною в організації виробництва і праці визнається раціоналізація робочих місць, введення нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну або на індивідуальну форму, впровадження передових методів, технологій тощо.

Роз’яснення ФПУ щодо реалізації законодавчих змін в оплаті праці

28.12.2016р.

Протягом грудня 2016 року Парламентом прийнято низку законодавчих актів у сфері оплати праці, зокрема закони України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (№1774-VIII від 06.12.2016 р.) та
«Про Державний бюджет України на 2017 рік» (№1801-VIII від 21.12.2016 р.), яким встановлено мінімальну заробітну плату у розмірі 3200 грн.

Так, законом №1774-VIII змінено суть та структуру мінімальної заробітної плати. Показник мінімальної заробітної плати не застосовується як розрахункова величина у колективних договорах та угодах усіх рівнів.

Тепер до мінімальної зарплати можуть включатися доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати, за винятком доплат за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Скасовано поняття оплати за просту некваліфіковану працю. Таким чином, питання співвідношення оплати за некваліфіковану та кваліфіковану працю перенесено у площину колективно-договірних відносин. Водночас через невизначеність, хто саме має регулювати перелік доплат, надбавок, заохочувальних та компенсаційних виплат, що включаються до складу мінімальної заробітної плати, ці питання, також, мають вирішуватися соціальними партнерами в рамках колективних договорів і угод.

Кожного місяця перед виплатою заробітної плати необхідно проводити звірку нарахованої заробітної плати із розміром мінімальної заробітної плати. Якщо розмір нарахованої працівникові заробітної плати нижче, ніж розмір мінімальної заробітної плати, необхідно здійснити доплату до 3200 грн.

У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

При цьому варто пам’ятати про складові, що за жодних обставин
не включаються в розрахунок нарахованої заробітної плати. Так, відповідно до закону №1774 від 06.12.2016 не включаються:

- доплата за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я (зокрема, доплата за роботу у шкідливих умовах праці за результатами атестації робочого місця, доплата за використання дезінфікуючих засобів тощо);

- доплата за роботу в нічний час;

- доплата за роботу в надурочний час;

- надбавка за роз’їзний характер роботи;

- премії до святкових і ювілейних дат;

- винагорода за цивільно-правовим договором;

- зарплата на роботі за внутрішнім сумісництвом.

Разом з тим, не включаються також виплати, нараховані за невідпрацьований час:

- відпускні (в т.ч. компенсація за невикористану відпустку);

- лікарняні (в т.ч. декретні);

- оплата простою;

- оплата працівникам, які залучаються до виконання державних або громадських обов’язків, якщо вони виконуються в робочий час;

- оплата підвищення кваліфікації виходячи з середньої зарплати,

а також виплати, що не залежать від виконаної працівником місячної (годинної) норми праці:

- матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань);

- сума вихідної допомоги при припиненні трудового договору;

- індексація заробітної плати.

Крім того, переглянуто норму щодо необхідності перевищення розміром тарифної ставки працівника першого розряду розміру мінімальної заробітної плати. Орієнтиром для встановлення розміру тарифної ставки працівника
І тарифного розряду не бюджетної сфери є величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначається законом про держбюджет, станом
на 1 січня календарного року.

Водночас, на виконання пункту 2.4. Генеральної угоди на 2016–2017 роки Сторони провели переговори щодо визначення розміру тарифної ставки робітника І розряду небюджетної сфери, проте консенсусу не досягнуто.

Завдання профспілок у ситуації, що склалася, – під час проведення переговорів із внесення змін і доповнень до галузевих, територіальних угод та колективних договорів зберегти існуючі гарантії працівників в оплаті праці, а також забезпечити оптимальне співвідношення між кваліфікованою та некваліфікованою працею, основною та додатковою заробітною платою.

З метою мінімізації доплат до 3200 грн. висококваліфікованим працівникам, а також адекватної оцінки праці таких працівників рекомендуємо домагатися встановлення у колективних договорах і угодах тарифної ставки працівника основної професії у співвідношенні до розміру фактичного прожиткового мінімуму, що розраховується Мінсоцполітики. Разом з тим, необхідно звести до мінімуму кількість доплат, надбавок, заохочувальних та компенсаційних виплат, що включаються до складу мінімальної заробітної плати на конкретному підприємстві.

Також необхідно контролювати, щоб збільшення фонду оплати праці у 2017 році було адекватним виконанню норми закону про те, що нарахована заробітна плата кожному працівникові має бути не нижче 3200 грн.

Прикінцевими положеннями закону №1774 від 06.12.2016 зобов’язано соціальних партнерів у тримісячний термін привести норми колективних договорів і угод у відповідність до чинного законодавства.

Принципи добровільності і невтручання держави в переговорний процес та реалізації зобов’язань Сторонами колективних переговорів, що гарантується Конвенцією МОП 1949 p. № 98 про право на організацію і на ведення колективних переговорів, Конвенцією МОП 1981 p. № 154 про сприяння колективним переговорам, знехтувані цими законодавчими змінами.

Однак відповідно до ст. 10 Закону України «Про колективні договори і угоди» у випадку, коли одна із сторін звернеться до іншої сторони (сторін) з ініціативою про початок колективних переговорів з метою внесення змін до чинних договорів, угод, друга сторона (сторони) повинна розпочати переговори протягом семи днів.

У разі недосягнення згоди сторін на укладення нового колективного договору, угоди (внесення змін і доповнень до чинних договорів, угод), продовжують діяти норми попереднього договору, угоди як мінімальні гарантії для працівників до укладення нового колективного договору, угоди. Також норми договорів, угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.

Проте, варто пам’ятати, що законодавством України допускається відтермінування введення в дію нових договірних гарантій з оплати праці лише тимчасово на період подолання фінансових труднощів підприємства терміном не більш як шість місяців за умови дотримання державних норм і гарантій в оплаті праці.

Відповідно до статті 259 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) на профспілки та їх об’єднання покладено обов’язок щодо здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.

Повноваження профспілок, їх об’єднань та структурних ланок щодо здійснення громадського контролю визначається статтею 247 КЗпП, статтями 21 та 38 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

У процесі запровадження нових підходів до оплати праці з метою забезпечення належного захисту прав працівників необхідно організувати систематичний контроль за неухильним додержанням роботодавцями законодавства про працю, зокрема в частині своєчасності та повноти нарахування та виплати заробітної плати.

Такий контроль має забезпечуватися:

- на рівні галузі та території – правовими інспекторами праці профспілок або громадськими інспекторами праці, які мають відповідні повноваження;

- на рівні підприємств, установ, організацій – виборним профспілковим органом, через який профспілка здійснює свої повноваження, або громадськими інспекторами праці, де вони обрані.

Відповідні положення про здійснення зазначеного контролю необхідно включати у колективні договори та угоди при перегляді їх умов у зв’язку із змінами у законодавстві.

У випадках безпідставної відмови роботодавців від забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати слід використовувати можливості вирішення розбіжностей, які передбачені у Законі України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів, конфліктів», або звертатися до суду.

У разі необхідності, для виявлення фактів порушення законодавства про оплату праці, вжиття заходів щодо їх усунення слід ініціювати в установленому порядку перевірку підприємства, установи, організації інспекторами праці територіальних органів Держпраці або виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад, посадовими обов’язками яких передбачено повноваження здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.

Згідно з пунктом 2.3. Угоди про співпрацю між Державною службою України з питань праці та Федерацією професійних спілок України, укладеної  22 червня 2016 року, представники профспілкових організацій,  що входять до складу ФПУ, можуть брати участь у зазначених перевірках.

Крім того, у разі порушення чинного законодавства, норм колективних договорів та трудових прав працівників можна звернутися на гарячу лінію до правових інспекторів праці апарату ФПУ за телефонами
 (044) 528-70-67, (044) 528-70-74, (044) 528-70-75.

З метою контролю за виконанням норми закону щодо виплати заробітної плати на рівні не нижче 3200 грн. Урядом утворено Міжвідомчу робочу групу з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці та дотримання норм законодавства в частині мінімальної заробітної плати та ініційовано створення таких груп у кожному регіоні.

Рекомендуємо членським організаціям долучитися до роботи цих груп в областях.

Крім того, у ФПУ буде запроваджено власний аналогічний моніторинг.

ФПУ, в свою чергу звернулася до Віце-прем’єр-міністра України Розенка П.В. щодо проведення в період 19-24 січня 2017 року наради із залученням профспілкового активу, членів міжвідомчої робочої групи, представників причетних центральних та місцевих органів виконавчої влади.

Конкурс «Новогодняя открытка»

28.12.2016р.

    В преддверии Нового года в  Кальмиусской районной организации профсоюза работников образования  проходил конкурс "НОВОГОДНЯЯ ОТКРЫТКА".  Дети и их родители с интересом и желанием отнеслись к этому конкурсу.69 участников  прислали свои работы.  Приложили много труда и фантазии и получились оригинальные открытки, которые мы с удовольствием читали и рассматривали.

     Обычай обмениваться к Новому году поздравительными открытками возник в Англии в 1843 году. С тех пор обычай поздравлять своих друзей и близких с Новым годом открытками завоевал весь мир.

К нам эта традиция пришла непосредственно из Англии. Раньше   на новогодних открытках изображали пейзажи зимней   природы, избушки, занесенные снегом,     тройки лошадей.

Многие из нас и сегодня подписывают настоящие бумажные открытки, отправляют их друзьям, родным и близким.  Вложенная в письмо или подарок подписанная открытка добавляет человеческого тепла и радует получателя.

       Открытка нужна для того, чтобы мы помнили друг о друге!

Знакомимся с Полтавой

20.12.2016р.

Именно сюда приехала туристическая группа педагогов города Мариуполя, чтобы разгадать загадки и познакомиться с историей старинного города. Сложно назвать город в Украине, который был бы окутан таким количеством страшных рассказов, замысловатых легенд и прочей мистики. Помните, Гоголь был выходцем именно из этих мест, а уж он-то в мистике знал толк! Страшные сюжеты его рассказов отнюдь не выдуманы, а услышаны писателем от матери и крепостных, а позже воплощены в прозе. Ведьмы и знахари, черти и прорицания, знамения и проклятые места, тень Гоголя и спрятанные сокровища... Старинные легенды и документально подтвержденные факты странных событий - Полтава полна загадок и необъяснимого.

   На второй день мы отправились в Опошню – знаменитый музей гончарства. Такого просто нет больше нигде! Без посещения этой достопримечательности трудно себе представить полноценную экскурсию по Полтавской области. Постичь культуру и дух Полтавщины без знакомства с гончарным искусством просто невозможно.   

   Дальше наш путь в музей «українського весілля» в село Великие Будища. В экспозиции музея: свадебное убранство того времени (больше 50 лет тому назад), мебель и предметы быта, большое количество вышитых рушников, сорочек и даже скрыня невесты. Интересно то, что рядом с уникальными экспонатами в музее, мы    увидели традиционный свадебный обряд.

   При упоминании слова «Диканька» у многих возникает образ богатой и цветущей Украины. Чего-то очень таинственного, загадочного, мистического… Славу этому месту принесло бессмертное произведения Н.В. Гоголя. «Вечера на хуторе близ Диканьки». В Диканьке Гоголь нашёл прототипов многих своих произведений. До сих пор ходят легенды о прототипе Пацюка — "здоровенного детины, который глотал летающие вареники". Говорят, он был здоровенным мужиком богатырского телосложения. За один присест он выпивал ведро молока, съедал ведро картошки или несколько огромных арбузов. А прототип кузнеца Вакулы жил в Полтаве, был художником, строителем, архитектором и умер в возрасте 95 лет. Его потомок сейчас живет в Диканьке и до сих пор носит фамилию Вакула, хотя многие земляки сменили ее на более традиционную для здешних мест — «Вакуленко».  

    Далее наш путь лежал в  село Гоголево, где  находится музей-заповедник Н.В. Гоголя на территории усадьбы Гоголей-Яновских. Она была восстановлена по планам, воспоминаниям, письмам современников, старым фотографиям и на основе Гоголевской “Книги всякой всячины” и открыта в 1984 году. Здесь Гоголь провёл свои детские годы. Мемориальная и литературная экспозиция занимает десять залов. Восстановлены интерьеры комнат, во флигеле, где, приезжая домой в последние годы (1848–1851), жил Гоголь, воссоздан его рабочий кабинет с личными вещами.

    Далее наш путь - в село Великие Сорочинцы. Посещение литературно-мемориального музея им. Н.В. Гоголя. Посещение Спасо-Преображенской церкви в Великих Сорочинцах - одной из сокровищниц Украины. Одна из немногих церквей в Украине, где полностью сохранился уникальный иконостас XVIII века.

      Ну а вечером по холодку домой, в родной Мариуполь.

Зміни до постанови Кабінету Міністрів України

16.12.2016р.

Привертаємо увагу на постанову Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 974 "Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 20002 р. № 1298", якою передбачено підвищення на 2 таріфіні розряди посадових окладів та ставок заробітної плати всім педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти

Руководителям, председателям ПК

12.12.2016р.

Просим  сдать до 15 декабря  списки  на новогодние подарки по форме  по годам  отдельно в   на электроные адреса в районные советы профсоюза.

Резолюція акції протесту профспілок

13.12.2016р.

8 грудня 2016 року на акції протесту було прийнято Резолюцію, у якій учасники висловили свої вимоги до Уряду та Парламенту.

Зокрема, у документі профспілки вимагають від влади і бізнесу створення умов для повної і продуктивної зайнятості працездатного населення, забезпечення гідного життя працюючих та членів їх сімей, соціального захисту пенсіонерів, ветеранів, студентів.

    Профспілки закликали владу і роботодавців до спільного пошуку ефективних заходів для недопущення подальшого зниження рівня життя населення.

    Профспілки закликали Уряд та роботодавців до дієвого соціального діалогу з профспілками з метою кардинального підвищення з 1 січня 2017 року оплати праці та впровадження європейських соціальних стандартів.

Схвалено на мітингу Всеукраїнської акції профспілок

8 грудня 2016 року

З 1 грудня підвищуються посадові оклади працівників бюджетної сфери

28.11.2016р.

З 1 грудня підвищуються посадові оклади працівників бюджетної сфери

З 1 грудня підвищуються посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Уряд 23 листопада прийняв постанову «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

Проект акта підготовлено Мінсоцполітики з метою підвищення посадових окладів працівників окремих галузей бюджетної сфери у зв’язку із зростанням з 1 грудня цього року мінімальної заробітної плати з 1450 до 1600 гривень.

Зокрема, постановою передбачено підвищення тарифної ставки працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки на 150 грн (на 12,7 %) і встановлення її у розмірі 1335 гривень. При цьому зберігається діючий грошовий розрив між мінімальною заробітною платою та тарифною ставкою працівника першого тарифного розряду ЄТС у сумі 265 грн.

Відповідно до зростання посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду ЄТС та тарифних коефіцієнтів за розрядами ЄТС підвищуються посадові оклади всім категоріям працівників бюджетної сфери з дотриманням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці.

Крім того, для недопущення «зрівнялівки» у посадових окладах окремих категорій працівників постановою передбачено встановлення диференціації розмірів посадових окладів працівників  1-3 тарифних розрядів ЄТС (на 5-10 гривень).

Реалізація постанови буде здійснена в межах видатків, передбачених на оплату праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій у 2016 році.

Руководителям, председателям ПК учреждений образования

19.10.2016р.

До 21 октября просим  в районные советы профсоюза сдать списки на новогодние подарки  для детей от 3 до 14 лет

ВНИМАНИЕ

детям на 01 января 2017 года должно исполниться 3 года (2014 года  рождения)–

на 01 января 2017 года не должно исполнится 14 лет (2004 г.р.)

ПО ФОРМЕ (смотреть)

Руководитель        Председатель ПК

Донецький обком Профспілки працівників освіти і науки України повідомляє:

10.10.2016р.

Шановні колеги!

     Донецький обком Профспілки працівників освіти і науки України повідомляє, що з метою сприяння організаційним ланкам Профспілки у відстоюванні трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, їх фінансового забезпечення Центральним Комітетом Профспілки працівників освіти і науки України здійснено аналіз обсягів освітньої субвенції в розрізі місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, затверджених у додатку 6 до Державного бюджету України на 2016 рік, а також передбачених додатком 6 до проекту Держбюджету України на 2017 рік.

Про підсумки Всеукраїнського маршу протесту профспілок

06.10.2016р.

Щодо ціноутворення на природний газ

04.10.2016р.

Інформація ФПСУ

Звернення Президії Федерації профспілок України з нагоди відзначення Всесвітнього дня дій за гідну працю та Міжнародного дня боротьби з бідністю

25.09.2016р.

Інформація ФПСУ

Про підвищення тарифів на послуги опалення та горячого водопостачання для потреб населення

20.09.2016р.

Інформація національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Про виконання Операційного плану подальших солідарних дій ФПУ та й членських організацій в умовах підвищення ціни на газ і тарифів на послуги ЖКХ

19.09.2016р.

Інформація ФПСУ

Засідання Президії Федерації Профспілок України на чолі з Головою ФПУ Григорієм Осовим

19.09.2016р.

Шановні колеги!

Повідомляємо вам, що 30 вересня у Києві відбулось засідання Президії Федерації Профспілок України на чолі з  Головою ФПУ Григорієм  Осовим.

У роботі заходу взяли участь голови всеукраїнських профспілок – члени президії, Міністр соціальної політики України Андрій Рева, Уповноважений Верховної Раді з прав людини Валерія Лутковська, Голова НСПП Олександр Окіс, народні депутати України.

Якими мають бути дії профспілок в умовах шокового підвищення цін і тарифів на послуги ЖКГ? Що необхідно зробити, щоб Державний бюджет на 2017 рік відповідав інтересам працівників? Ці та інші питання були у центрі уваги виступів та зауважень учасників засідання Президії ФПУ.

Про позиції і дії ФПУ на захист прав та інтересів працюючих в умовах шокового підвищення ціни на газ і тарифів

15.09.2016р.

Президія Федерації професійних спілок України постановила (Детальніше).

Додаток до постанови (Детальніще)

Оплата праці вчителів за викладання декількох предметів

14.09.2016р.

Відповідно до п. 3.25 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 6.10.2010 № 930 «Про затвердження Типового положення про атестацію педагогічних працівників», в редакції згідно зі змінами, внесеними наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 20.12.2011 р. № 1473 «Про затвердження Змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників», вчителі, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю.

    У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження. Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з предметів інваріантної складової змісту загальної середньої освіти.

    Згідно з п. 5 наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 20.12.2011 № 1473 він набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Наказ набув  чинності з 23.01.2012 року.

Міністерством освіти і науки України у листі від 26.01.2011 №1/9-44 наголошено, що органи управління освітою спільно з інститутами післядипломної педагогічної освіти повинні планувати курси підвищення кваліфікації вчителів, які викладають два і більше навчальних предметів, застосовуючи очно-дистанційні, дистанційні, варіативні та інші форми навчання, які б органічно взаємоузгоджувалися з процедурою атестації педагогічних працівників.

Згідно з п. 6.1 Типового положення про атестацію нарахування заробітної плати відповідно до присвоєної за результатами атестації кваліфікаційної категорії здійснюється з дня прийняття рішення атестаційною комісією.

    Тож, вчителям, які підвищили кваліфікацію з предметів інваріантної складової змісту загальної середньої освіти, присвоєна атестаційною комісією кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження.

    Щодо предметів варіативної складової, то Типовим положенням про атестацію не передбачено вимоги щодо обов’язковості проходження вчителями, які ведуть ці предмети, підвищення кваліфікації. У цьому випадку кваліфікаційна категорія поширюється на педагогічне навантаження варіативної складової, незалежно від підвищення кваліфікації.

Руководителям внешкольных и дошкольных учреждений Жовтневого (Центрального района)!

12.09.2016р.

Для школ, внешкольных и дошкольных учреждений Жовтневого (Центрального района)

13.09.2016, в помещении НМЦ состоится семинар председателей ПК

а) для дошкольных учреждений в 13.30

б)для школ и внешкольных учреждений в 14.30

На семинар принести віписки на материальную помощь,  которая будет выдаваться 15.09.2016.

2. Планируется поездка в Святогорск на субботу и воскресенье. Подробности по телефону

Переяслов А.С.

Серед пріоритетів Державного бюджету на 2017 рік – сфера освіти!

02.09.2016р.

Кабінет Міністрів України готує чесний, реалістичний проект Державного бюджету на 2017 рік і планує без затримки внести його на розгляд Верховної Ради. Серед пріоритетних напрямків, що закладаються до структури бюджету, – сфери національної оборони та безпеки, відновлення мережі українських доріг, реформа з децентралізації, енергоефективність, аграрна сфера, просування інтересів України на міжнародному рівні, соціальна сфера та освіта.

«Я вважаю, що наш обов'язок сьогодні внести український бюджет на 2017 рік у вересні місяці в Парламент. Але внести його абсолютно чесним», – заявив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи засідання Уряду у середу.

Уряд буде закладати до державного бюджету на 2017 рік нові підходи з точки зору пріоритетів його діяльності та розвитку України, підкреслив Володимир Гройсман.

Так, серед пріоритетів бюджету на 2017 рік – сфера освіти.

«Дитина від народження має тільки один шанс піти в дитячий садочок, один раз закінчити школу, і цей період є надзвичайно відповідальним, – підкреслив Володимир Гройсман. – Те, що ми зможемо дати як багаж дитині, буде означати, що вона вийде конкурентною і успішною».

Також Уряд закладатиме у бюджеті підвищення заробітних плат українських вчителів. «Це базова позиція, яку ми теж будемо відстоювати, за яку боротимемося, і це буде тільки початок», – повідомив Володимир Гройсман.

Прем'єр-міністр зазначив, що серед пріоритетних питань Уряду – питання заробітних плат українців та пенсійного забезпечення.

Уряд буде пропонувати підходи щодо зміни системи оплати праці в Україні і пенсійного забезпечення, зазначив він.

 

За матеріалами Урядового порталу 

Ще раз про субсидії

28.08.2016р.

Генеральна Угода 2016 – 2017

02.09.2016р.

Генеральну Угоду укладено на 2016-2017 рр. відповідно до законів України «Про колективні договори і угоди», «Про соціальний діалог в Україні» між всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців в особі Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, всеукраїнськими об’єднаннями професійних спілок в особі Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Кабінетом Міністрів України, що надалі іменуються Сторонами.

Угода набрала чинності 23 серпня 2016 року з дня її підписання.

 

Завантажити текст Угоди genugoda_2016-2017.doc
Переглянути документ онлайн 

Генеральну Угоду підписано!

26.08.2016р.

23 серпня 2016 року у приміщенні Клубу Кабінету міністрів України відбулася урочиста церемонія підписання Генеральної Угоди на 2016-2017 роки.

Свої підписи під документом поставили Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, керівник СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий, перший заступник голови СПО роботодавців Олексій Мірошниченко.

Угоду було погоджено із керівниками членських організацій ФПУ, головами всеукраїнських репрезентативних  профспілок на національному рівні.

 

Інформація Мінсоцполітики

18.07.2016р.

Парламентські слухання щодо забезпечення соціального захисту населення в умовах зростання цін і тарифів.

 

Триває гаряча оздоровча пора

18.07.2016р.

У літній період профсоюз  освітян  організував оздоровлення дітей членів Профспілки,  подбав про відпочинок їх батьків.

Цього року оздоровчу кампанію Маріупольська міська організація Профспілки розпочала ще у квітні місяці, спланувавши змістовні заходи, зібравши заяви-пропозиції від членів профспілки, склавши списки бажаючих оздоровитися з метою охоплення організованими формами оздоровлення дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей батьки яких захищають кордони України у зоні АТО, дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, з малозабезпечених та багатодітних сімей.  Заходи було затверджено на засіданні міської організації Профспілки.

Цього року у дитячому закладі оздоровлення для дітей працівників освіти  оздоровлюється 28 дітей, у дитячому районному таборі «Мрія». З метою контролю було відвідано оздоровчі заклади, де профсоюзнимй комітет переконався, що  оздоровлення: харчування, ігри, розваги, екскурсії, дискотеки, тематичні свята, зустрічі із визначними особистостями і… купання  організовано належним чином, згідно всіх вимог, а щасливі дитячі обличчя були цьому підтвердженням.

Вже стало доброю традицією влітку організовувати екскурсійні подорожі для членів профспілки у м. Полтава, Чернівці, Кам`янець-Подільський, Хотин, Львів, Почаїв, святими місцями України.

Для керівників навчальних закладів та голів первинних профспілкових організацій було організовано поїздку у рідне місто Черкаси. Освітяни із захопленням та по-новому відкрили наш обласний центр, відвідавши осучаснені паркові зони, культурно-історичні пам’ятки, Свято-Михайлівський кафедральний собор, подолали простори Дніпра на теплоході.

Районна організація Профспілки завжди дбає про те, щоб освітяни району влітку отримали стовідсотково оздоровчі і використали їх за призначенням, а також завжди співфінансує всі культурно-масові та оздоровчі заходи, які дають можливість працівникам освітньої галузі Смілянщини якнайкраще відпочити і оздоровитися.

Інформує Міністерство соцполітики

18.07.2016

Інформація Міністерства соціальної політики України на звернення Федерації професійних спілок України та Федерації професійних спілок Хмельницької області щодо проведення парламентських слухань з метою забезпечення соціального захисту населення в умовах зростання цін і тарифів. 

Please reload

bottom of page